Spavanje bebe u prvoj godini: Mit, legenda i nekoliko dremki

Spavanje bebe u prvoj godini je kao potraga za mitskim blagom – svi pričaju o tome, ali retko ko uspe da ga pronađe. Ako ste pomislili da će vaša beba lepo spavati čim je donesete iz porodilišta, razmislite ponovo. Prva godina je puna avantura i izazova, a bebin san je glavna zagonetka u toj priči.
0-3 meseca: “Spavam kad ja hoću, ne kad vi hoćete”
U prvim mesecima beba spava puno, ali nikad kad bi vama to odgovaralo. Naizmenično drema i budi se, nekad zbog gladi, nekad zbog pelene, a nekad samo da proveri da li ste još uvek tu. Spava po 16-18 sati dnevno, ali u epizodama od po 2-3 sata.
To znači da roditelji postaju profesionalni “dremači” – spavate kad beba spava, jedete kad stignete, a kafu kuvate u pola noći jer je to nova normalnost. Zaboravite na dan-noć raspored; beba živi u svom vremenskom univerzumu.
3-6 meseci: “Dremka? Možda… ali hajde da pričamo!”
Ovo je period kada beba polako počinje da razlikuje dan od noći (hvala nebesima!), ali to ne znači da spavanje dolazi bez borbe. Pripremite se na male noćne “žurke” usred mraka – beba se budi, priča sama sa sobom, maše rukicama i zabavlja se dok vi pokušavate da ostanete budni.
Dnevne dremke su i dalje tu, ali nikad nisu iste – jedan dan spava tri puta po sat vremena, drugi dan odluči da spava 15 minuta i da je to sasvim dovoljno za nju. Za vas? Ne baš.
6-9 meseci: “Hej, čuo sam nešto… Idemo da proverimo!”
Sada beba postaje sve svesnija sveta oko sebe, a to znači da joj je teško da se “isključi”. Svaki zvuk, senka ili škripava vrata su poziv na budnost. Povrh svega, ovo je period kada izbijaju prvi zubi, pa su noći često ispunjene plakanjem i vašim nespretnim pokušajima da pevate uspavanke dok balansirate između umora i očaja.
Spavanje po noći postaje malo bolje, ali ne previše – beba se možda budi jednom ili dva puta, što je za roditelje već luksuz.
9-12 meseci: “Spavanje je za slabiće!”
Dobrodošli u fazu otpora prema spavanju! Vaša beba sada ima ozbiljan strah od propuštanja zabave i ne želi da zaspi jer, ko zna, možda vi radite nešto zanimljivo dok ona spava?
Bacanje dude, ustajanje u krevetiću i veselo mahanje – to je sada deo večernje rutine. U ovom periodu beba obično spava dva puta dnevno i (ako imate sreće) 10-12 sati noću – ali s nekoliko “pit stopova” za proveru situacije.
Bonus: Komične situacije
- Spavanje u čudnim položajima – Beba zaspi s glavom na stomaku, rukama preko očiju ili nogama kroz rešetke krevetića. Kako im je to udobno? Niko ne zna.
- Lažno spavanje – Zatvori oči, pravite se da je zaspala, vi se izvučete iz sobe… a onda: “Waaa!”
- Roditeljski trening – Spremate se na prstima iz sobe, ali škripavi pod vas izda. Beba: “Ah, gde si krenuo?”
Epilog: Pobednici nikad ne spavaju… bar ne mnogo
Roditelji, zapamtite: svaki period prođe, a jedna noć neprospavana više znači jednu noć bliže onoj kad ćete i vi konačno spavati celu noć. I dok jednom uhvatite mirnu noć, beba će već postati mali vrtićki đak – a tada ćete žaliti za ovim “slatkim” trenucima. Dobro, možda ne za svima, ali za većinom.